Jak najlepiej wykorzystać czas na studiach?

Kiedy rozpoczynałam cykl postów dla studentów, wiedziałam jaki będzie ostatni wpis tej serii. Chciałam żeby ten tekst zwiastował zmiany, ponieważ wkraczasz w mniejszym lub większym stopniu  w nowy, bardziej samodzielny etap życia. Chcę żebyś wykorzystał go jak najlepiej!

Istnieje tak wiele możliwości wykorzystania czasu na studiach w 100%, że nawet ja nie znam ich wszystkich. Przedstawię Ci dziś te najpopularniejsze i najłatwiejsze do zrealizowania.


Praktyki

Praktyki jakie odbywamy na studiach są bezpłatne. Możesz więc próbować ‚załatwić’ sobie na lewo podpis i voila! Praktyki zaliczone! Tylko, zauważ, że są one niezwykłą szansą dla Ciebie. Dzięki nim możesz zapoznać się z branżą i zobaczyć pracę w zawodzie od podszewki. Możesz też pokazać się od jak najlepszej strony i zrobić z praktyk początek dłuższej współpracy. Nawet, kiedy Twoje obowiązki jako praktykanta, będą polegały przede wszystkim na robieniu kawy (co jest przykre), zawsze podpatrzysz jakieś rozwiązanie, nauczysz się czegoś nowego i nawiążesz kontakty. Dlatego, proszę, nie lekceważ praktyk.


Wolontariat

Jeśli jesteś empatyczny, pomocny, bezinteresowny – posiadasz naprawdę świetne cechy. Warto pokazać to przyszłemu pracodawcy! Zgłoś się jako wolontariusz. Gdziekolwiek chcesz. Poszukaj oczywiście możliwości, najbliższych Twojej branży. Dzięki temu możesz zdobyć także cenne doświadczenie zawodowe. Przyszłym pedagogom polecam wolontariat PROJEKTOR.


Kursy

Istnieje mnóstwo ofert szkoleniowych. Nie musisz posiadać garnka ze złotem, żeby móc się kształcić. Dlatego chowaj wymówki do kieszeni i przeszukaj oferty szkoleniowe. Na uczelni, w internecie, ze środków unijnych, ze środków fundacji. Jeśli naprawdę chcesz się doskonalić – znajdziesz sposób.


Działalność gospodarcza

Jeśli marzy Ci się własna firma, to może spróbuj założyć działalność gospodarczą? Po ukończeniu studiów będziesz miał pierwsze kroki za sobą i rozwiniętą firmę. Jeśli tego chcesz, może to właśnie jest Twoja ścieżka?


Drugi kierunek

Drugi kierunek studiów znów jest darmowy. Więc może za rok, gdy ułożysz sobie swoje sprawy studenckie, zapiszesz się na inny kierunek? Pokrewny lub całkowicie odmienny od tego, który wybrałeś dziś – wybór należy do Ciebie. ‚Dwukierunkowych’ jest naprawdę mnóstwo i świetnie sobie radzą, dlatego może warto spróbować?


Szkoły policealne

A może skorzystaj z oferty szkół policealnych? W większości są bezpłatne. Technik administracji, geodezji, BHP to przecież nowe kwalifikacje, nowy zawód i nowe możliwości na rynku pracy. Nie zapomnij o tym.


Koła naukowe

Kiedy zaczynałam studia, na mojej uczelni nie istniały żadne interesujące mnie koła naukowe. K0ończąc studia byłam członkiem dwóch, a w powstaniu jednego z nich miałam spory udział. Jeśli takie koło naukowe prężnie działa, naprawdę może Cię wiele nauczyć, dzięki niemu możesz nabyć zarówno kompetencje miękkie, jak i twarde. Jeśli na Twojej uczelni nie działa żadne koło naukowe, którego oferta Cię interesuje, może warto założyć coś dla siebie?


Wyjazdy zagraniczne

Chyba każda z uczelni umożliwia wymiany studenckie, czy inne wyjazdy zagraniczne. Warto zdecydować się na program ERASMUS, ale trzeba też być na bieżąco z ofertą uczelni. Ja sama dzięki projektowi UE w marcu 2014 roku byłam pierwszy raz za granicą, na stażu we Włoszech. Oprócz tego, że wiele się nauczyłam i nawiązałam nowe kontakty, to dzięki kursowi językowemu pokochałam język włoski, a także zwiedziłam Rzym, Asyż i Spoleto. To jest dopiero tanie podróżowanie!


Targi pracy/Giełda pracy i Biura karier

Na mojej uczelni raz na jakiś czas odbywają się targi pracy. Czego można się na nich dowiedzieć? Można zorientować się w ofercie wolontariatu, znaleźć pracę dorywczą, zapoznać się z informacjami, jakie mogą być przydatne w pierwszej pracy.

Natomiast Biura Karier oferują przede wszystkim bezpłatne kursy i pomoc w odnalezieniu się na rynku pracy. Dzięki współpracy z biurem karier Twoje możliwości wzrastają.


Oczywiście mam świadomość, że nie wyczerpałam tematu i nie opisałam wszystkiego zbyt dokładnie. Jednak post ten ma być jedynie wskazówką, drogowskazem, a nie Twoim planem na najbliższe lata.

Warto też pamiętać, że powyższe propozycje nie są obowiązkowe. Mogą tylko wypełnić nadmiar wolnego czasu. Musisz wiedzieć co jest Twoim priorytetem i w przypadku zmęczenia wiedzieć z czego zrezygnować.

Pytanie do bardziej doświadczonych osób: Co dodalibyście do powyższych propozycji?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Miło Cię widzieć. Rozgość się!