Jak poprawić charakter pisma?

Kaligrafia to przydatna rzecz. Uwielbiam kształtne, „miękkie” pismo i równiutkie okrągłe literki, zachwycam się też estetycznie prowadzonymi notatkami i hand letteringiem. Studiując pedagogikę poznałam tricki, które w połączeniu z systematycznością pomogą każdemu, kto jest chciałby znaleźć odpowiedź na pytanie: jak poprawić charakter pisma.


Ołówek w dłoń!

Czy zastanawialiście się kiedyś czemu dzieci rozpoczynając naukę w szkole najpierw piszą ołówkiem, a potem przechodzą stopniowo na pisanie długopisem? To, że ten pierwszy można zetrzeć, nie jest tu decydujące. Odpowiedź jest prosta: ołówek ślizga się na papierze w mniejszym stopniu niż kulka długopisu, dlatego łatwiej nad nim zapanować. Jeśli w okresie pierwszych ćwiczeń prowadzących do poprawy pisma musicie skorzystać po bardziej trwałe narzędzie pisarskie, wybierzcie pióro. Sprawdzi się znakomicie.


Szlaczki literopodobne

Pamiętacie je na pewno z podstawówki. Ósemki, zygzaki, czy proste wzory góra-dół. Świetnie sprawdzi się też kolorowanka z drobnymi elementami. Chodzi przede wszystkim o to, abyś wyćwiczył pewne ruchy ręki, a także potrafił nad nią zapanować.


Wybierz swój charakter pisma

Uważasz, że Twoje pismo jest beznadziejne? Chciałbyś pisać inaczej, ale nie wiesz jak? Przejrzyj czcionki dostępne na Twoim komputerze, czy w internecie i wybierz swoją ulubioną. Wydrukuj teksty napisane wybraną czcionką. Następnie sprawdź jej czytelność. Ćwiczenia zacznij od pisania po śladzie, a z czasem odtwarzaj samodzielnie litery, aż je zautomatyzujesz.


Ucz się jak dziecko

Kiedy dziecko uczy się pisania, najpierw odtwarza litery napisane przez nauczyciela, później stopniowo łączy je w sylaby, wyrazy, a na koniec w zdania. Takie stopniowanie trudności, choć może wydawać Ci się śmieszne, jest naprawdę fajnym rozwiązaniem.


Pisz pangramy

Pangramy, czy inaczej alfabetony to zdania napisane w dowolnym języku, które zawierają wszystkie litery jego alfabetu, przy czym każda z nich występuje w tym zdaniu tylko raz. O istnieniu pangramów dowiedziałam się niedawno. Myślę, że przepisywanie ich może być fajnym ćwiczeniem bo trenujesz pisanie wszystkich liter. Pisz je w różnych kombinacjach: Wielkimi literami, małymi, a także drukowanymi. Listę pangramów znajdziesz tu.


To już wszystkie propozycje na ćwiczenia mające na celu poprawę jakości Twojego pisma. Jeśli stosujesz jeszcze jakieś tricki. Daj znać. Dopiszę je do listy!

Zapisz

Zapisz

Miło Cię widzieć. Rozgość się!