Jak znaleźć więcej czasu dla bliskich?

Liczne filmy, książki, a nawet nasze doświadczenia pokazują, że wielu ludzi na łożu śmierci żałuje, że nie wykorzystało swojego czasu na pielęgnowanie relacji z ukochanymi osobami. Nikt o zdrowych zmysłach nie wyrzuca sobie natomiast, że nie poświęcił wystarczająco dużo uwagi papierom na swoim korporacyjnym biurku. Dlatego, jeszcze dziś, warto zastanowić się jak możemy dbać o nasze stosunki z bliskimi i jak znaleźć dla nich więcej czasu. Wbrew pozorom, nie jest to trudne – wystarczy zmienić nawyki, które pochłaniają większą część naszego życia.

Każdego dnia, spędzamy mnóstwo czasu, goniąc za sukcesem. Chcemy się realizować i zapewnić naszym bliskim godziwy byt. A jeśli sąsiad dostanie przy tym skrętu kiszek z zazdrości – będzie to tylko miły dodatek. Tak o sobie nawzajem mówimy my, Polacy. Za bardzo skupiamy się na karierze, dlatego coraz częściej brakuje nam czasu dla bliskich.

Czytając biografie ludzi sukcesu, zwraca uwagę fakt, że przeważająca większość z nich osiągnęła sukces – stając się ikonami, ekspertami w swojej dziedzinie – i nie zaniedbała jednocześnie rodziny, przyjaciół. Niemożliwe, aby ich doba liczyła sobie 24 godziny, tak jak nasza. – łatwo pomyśleć – A może sypiają tylko po kilka godzin? Nie próbuj tłumaczyć osiągnięć ludzi sukcesu ich nadprzyrodzonymi mocami – są ludźmi takimi jak ja i Ty. Każdego dnia mają do dyspozycji zaledwie 24 godzin, tak urządzony jest ten świat. Ich siła polega jednak na tym, że potrafią łączyć karierę z życiem rodzinnym. Ty też możesz się tego nauczyć.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że większość z nas spędza zbyt wiele czasu online. Smartfony, tablety, laptopy i wszechobecne wifi ułatwiają nam życie w sieci. Do tego dochodzi jeszcze tzw. „czas antenowy”, czyli godziny spędzane przed telewizorem. Zbyt często żyjemy „poza ciałem”: będąc fizycznie w poczekalni u lekarza, lecz duchowo – dzięki telefonowi – z partnerem w jego pracy; będąc w domu, ale rozmawiając na portalu społecznościowym z koleżanką, z którą, co prawda, spędziliśmy pół dnia w szkole, ale wtedy myślami byliśmy przecież na zakupach, bo właśnie kończyła się aukcja na Allegro.

Zapominamy o życiu tu i teraz. Czy nie przyjemniej byłoby – przekraczając próg domu – zatopić bose stopy w miękkim dywanie, powitać z uśmiechem swoich bliskich i spędzić z nimi choć godzinę, czy dwie? Ta piękna wizja, niczym z reklamy, czy barwnego serialu jest możliwa. I schowaj do kieszeni podstawową wymówkę pt. „ale ja nie mam czasu”. Nie masz czasu? Zrób wszystko, by go znaleźć.


 Odpoczywaj, ale inaczej

Już w podstawówce na lekcjach przyrody lub (w latach 90. i wcześniejszych) biologii, próbowano przekazać nam podstawy zdrowego trybu życia. Wbijano nam do głów, że jeśli pracujemy fizycznie, to konieczny jest wypoczynek bierny i odwrotnie – pracując umysłowo, potrzebujemy aktywnego wypoczynku. Wiemy to od dziecka, ale nie stosujemy. Teoria rozmija się z praktyką. Problemy z organizacją wypoczynku obserwujemy na co dzień – u naszych znajomych, rodziny, ale również na własnym poletku. Może warto w końcu wcielić poznane kiedyś zasady w życie, angażując dodatkowo w nasz wypoczynek bliskich?

Wypoczynek bierny zacznij od wyłączenia telewizora. Jeśli nie lubisz ciszy, niech z głośników popłynie cicho twoja ulubiona muzyka. Wyjmij z szafki bierki, gry planszowe, karty – cokolwiek, co dostarczy tobie i twoim bliskim wystarczająco dużo bodźców – żebyście nie musieli szukać dodatkowych na ekranie smartfona, czy telewizora. Nie mów, że nie stać cię na taką formę rozrywki. W sklepach „wszystko po…” znajdziesz mnóstwo gier w niskich cenach. W ostateczności możecie wspólnie zrobić takie gry sami, wzorując się na Chińczyku, czy Scrabble. Albo wymyślić jakąś planszówkę zupełnie od nowa – na własnych zasadach – i czerpać z niej jeszcze więcej satysfakcji.

Jeśli chodzi o wypoczynek aktywny, pamiętaj, że to nie tylko te dyscypliny sportowe, gdzie liczy się siła i szybkość zawodnika. Spacer po parku, kopanie piłki, wycieczki rowerowe, czy lepienie bałwana zimą to również formy wypoczynku aktywnego – co więcej, dostępne dla każdego członka rodziny. Aktywność fizyczna może łączyć pokolenia, nie zapominaj o tym.


 Każdy musi jeść

Wspólne posiłki są czymś wyjątkowym. To czas, gdy możecie porozmawiać o tym, co wydarzyło się w ciągu dnia. Dopilnujcie więc, aby jak najczęściej siadać do stołu razem, nie łapać kęsa za kęsem i biec z powrotem do obowiązków. Dajcie sobie choć pół godziny na spokojny posiłek. Przecież nikt Was nie goni, prawda?

Pomyślcie również o wspólnym gotowaniu. Mimo, że zawsze gotował Twój partner, a Ty masz do tego dwie lewe ręce i przypalasz nawet wodę na herbatę – zostań mistrzem obierania ziemniaków, siekania składników na sałatki, czy mieszania sosów. Nikt nie jest stuprocentowym beztalenciem kulinarnym. Nawet Ty. Spędzanie czasu na wspólnym gotowaniu nauczy Was współpracy, zainicjuje wartościowe rozmowy i pozwoli jeszcze bardziej zbliżyć się do siebie.


 Daj z siebie 100%

Na co dzień borykamy się z ponadprzeciętną liczbą obowiązków, to fakt. Ale z wieloma z nich można rozprawić się w czasie o wiele krótszym niż ten, który im poświęcamy. Dowody? Jeśli zabierasz się za projekt tydzień przed terminem, zazwyczaj siedzisz nad nim cały dzień, a efektów nie widać – nadal pozostaje nieukończony. Natomiast gdy przypominasz sobie, że termin oddania projektu upływa następnego dnia – udaje Ci się zrobić go od zera w kilka godzin. Dlaczego tak się dzieje? Najczęściej dlatego, że w pierwszym przypadku nie dajesz z siebie stu procent. Szukasz inspiracji w Google, ale przy okazji sprawdzasz pocztę, Facebooka, ulubione strony, Kwejka i Pudelka, a godziny mijają. Dlatego pracując, dawaj z siebie zawsze sto procent. Jeśli nie musisz kończyć czegoś na już – nie rób tego tylko po to, by czymś się zająć. Zapisz sobie to zadanie na kartce, żeby nie wyleciało Ci z głowy i wróć do niego, kiedy przyjdzie pora. W tym czasie możesz efektywnie pracować nad projektem o wcześniejszym terminie finalizacji.


 Celebruj niedzielę

Nasze państwo jest państwem katolickim. I niezależnie od tego, czy jesteśmy Katolikami, czy nie, powinniśmy cieszyć się, że nadal większość z nas może mieć przynajmniej jeden dzień w tygodniu wolny od pracy. Tego dnia możemy spokojnie zrezygnować z aktywności w sieci. Niech niedziela będzie wyjątkowym dniem nie tylko dla osób religijnych. Uczyń z niedzieli święto rodzinne. Niech tradycją będzie wspólne gotowanie, jedzenie, wieczór z grami planszowymi, książką, czy jakakolwiek inna aktywność – byle wspólna.


 Dziel się pasją

Każdy z nas ma coś, w czym lubi się zatracić. Dla jednego fascynujący może być kolejny znaczek pocztowy z limitowanej edycji, dla drugiego książka, a jeszcze inna osoba wybierze chwile spędzone z gitarą. Oto rzeczy, które sprawiają, że nasz czas wolny staje się wyjątkowy. Warto się tym podzielić z bliskimi. Zabrać ich na koncert, opowiedzieć historię naszej kolekcji, zorganizować domowe karaoke, zarazić entuzjazmem i poznać siebie bliżej.


Nie demonizuj wszystkiego

Pamiętaj również, że nie wszystko jest czarne albo białe – wyłącznie dobre albo wyłącznie złe. Internet jest okropnym zjadaczem czasu, ale może też być wspaniałym narzędziem do osiągania celów – trzeba tylko umiejętnie z niego korzystać.

Jeśli w pogoni za miłością, pieniędzmi, czy samospełnieniem znalazłeś się na drugim krańcu świata, zostawiając daleko rodzinę i przyjaciół, warto czasem skorzystać z portali społecznościowych. Jednak nie tylko po to, żeby niczym szpieg podglądać swoich znajomych z ukrycia, ale również po to, żeby po ludzku wysłać wiadomość z pytaniem „co u ciebie słychać?”. Kiedy sam odpowiadasz na podobną wiadomość, napisz coś więcej niż „nic nowego”. Niech to będzie początek inspirującej dyskusji.

Każdy dzień jest nowym cudem, ale nie zapominajmy, że cud ten tworzą nie rzeczy materialne, a ludzie, którzy nas otaczają. Warto pamiętać o okazywaniu im miłości i wdzięczności. Podtrzymywanie relacji powinno być obustronną pracą, dlatego podsuń ten artykuł bliskim. Razem na pewno wymyślicie wspólne sposoby spędzania wolnego czasu, które z czasem mogą przerodzić się w Wasze tradycje. Zbudujcie wspólne relacje od nowa.

Zapisz

Zapisz

Miło Cię widzieć. Rozgość się!