Od czego zacząć naukę języka włoskiego?

Mieszkamy w różnych miejscach, w różnych warunkach, mamy różne możliwości materialne, dlatego dostęp do kursów językowych nadal nie jest dla każdego z nas oczywisty. O ile w mieście znajdziemy już lektorów hiszpańskiego, czy niemieckiego, o tyle z innymi językami jak np. włoski, japoński, czy czeski nadal nie jest łatwo. Na szczęście internet, samouczki i książki z kursami językowymi umożliwiają nam samodzielną naukę języków.

Jako, że od dawna uczę się języka włoskiego, chciałam podzielić się wskazówkami, od czego warto zacząć naukę tego języka. Mimo, iż zasady te wydają się uniwersalne, w innych językach nie są wystarczające np. w rosyjskim musimy dodatkowo nauczyć się cyrylicy, a w angielskim przydatna jest umiejętność odczytywania symboli fonetycznych. Język włoski jest dla nas Polaków nieco łatwiejszy. Od czego więc zacząć?


Alfabet

W skład alfabetu włoskiego wchodzi zaledwie 21 liter. Większość z nich możemy szybko zidentyfikować, bo przecież możemy łatwo połączyć nasze odpowiedniki z nazwami dzeta, dżi, effe, czy a, bi, czi… Jedyną trudność może stanowić akka, którą zapisujemy jak polskie H. W wyrazach obcego pochodzenia występują też litery takie jak: i lunga (i długie – J), kappa (K), doppia wu (podwójne wu – W), iks (X) oraz i greka nazywana też ipsilon (Y). Warto poznać te litery, zwłaszcza gdy wybieramy się za granicę. Zawsze przy braku zrozumienia przekazu, możemy poprosić rozmówcę: Puo ripetermi lettera per lettera? (Czy możesz przeliterować?), zapisać komunikat i sprawdzić w słowniku. To też świetny sposób na naukę!


Zasady wymowy

O ile pierwszy punkt może wydać Ci się nieważny i zwyczajnie go olejesz, to drugi jest Twoją podstawą w nauce włoskiego (jak i każdego innego języka). Na szczęście tutaj włoski też nie powinien sprawiać Ci dużo trudności, ten język w przeciwieństwie do np. angielskiego posiada jasne zasady i widząc dane słówko od razu powinieneś wiedzieć jak się je wymawia. Oczywiście są wyjątki! We włoskim to przede wszystkim słowa pochodzenia obcego. Jednym z nich jest słowo ‚computer’, wymawiane [‚kom’pjuter], a nie jak mogłoby się wydawać [komputer]. Jeśli chodzi o akcent – zachęcam do pobrania mojego e-booka. Po wskazówki dotyczące wymowy odsyłam Was do dowolnego kursu języka włoskiego. zasady są tak proste, ze dacie sobie radę.


Zbierz materiały

Zastanów się czego oczekujesz, przejrzyj strony do nauki języków, poczytaj opinie o książkach, popytaj kogoś, kto uczy się języka od jakiegoś czasu lub przejrzyj różne pozycje w księgarni. Wybierz materiał, który będzie dla Ciebie najlepszy. Uwierz mi, nie przerobisz naraz 10 różnych samouczków, a brak pewnej rutyny w nauce może Cię rozpraszać i zniechęcać. Dlatego znajdź swoją metodę nauki i dopasuj do niej materiał. Uporządkowanie nauki, na pewno wiele ułatwi.


Pokochaj język

Na nic Ci zasady wymowy, alfabet, książki, kserówki i inne materiały niezbędne do nauki. Skoro uczysz się danego języka, to z pewnością masz przed oczami jakiś cel, który chcesz osiągnąć. Najważniejsze jest to, żebyś polubił język, którego się uczysz. Dzięki temu nauka będzie przyjemniejsza, a słówka i wyrażenia niemal same będą wchodzić Ci do głowy.


Powyższe wskazówki, możesz zastosować jako drogowskaz przy nauce dowolnego języka. Ja skupiam się na języku włoskim, bo to on jest w centrum moich językowych zainteresowań. Jakie wskazówki pominęłam? Macie swoje typy?

Miło Cię widzieć. Rozgość się!