Najlepsze narzędzia dla blogerów

Internet to prawdziwy skarbiec, jeśli szukamy odpowiednich rzeczy. Jeśli prowadzisz własny blog lub stronę internetową ten wpis kieruję właśnie do Ciebie. Przedstawiam w nim zestaw najlepszych stron i narzędzi pomagających podnieść jakość Twojego bloga na wyższy poziom. Znajdziesz tu m.in. proste narzędzia do podstawowej korekty tekstu, stronę, dzięki której sprawdzisz jakiego szablonu używa Twój ulubiony bloger oraz strony, które pomogę Ci zautomatyzować Twoje działania w social media.

W miejscu tym nie umieściłam prostych programów graficznych, narzędzi do tworzenia prezentacji, infografik, czy banków zdjęć. To zagadnienie tak rozbudowane, że planuję omówić je osobno w artykule zaplanowanym za dwa tygodnie. Trzymajcie kciuki, żebym dała radę go przygotować jak najlepiej. A teraz przechodzimy do sedna!


Title Maker

Narzędzie-zabawka, która może być inspiracją do stworzenia wyjątkowego wpisu. Wystarczy, że wpiszesz interesujące Cię zagadnienie, a wyskoczy Ci tytuł, który możesz dowolnie rozwinąć na blogu. Tych tematów jest mnóstwo. Polecam!


Hubspot

Kolejne narzędzie do tworzenia pomysłów na blogowe wpisy. Wystarczy, że wpiszesz 3 słowa, a komputer zaproponuje Ci 5 propozycji na artykuły związane z podanymi frazami. Niektóre naprawdę są świetne!


Contentideator

Contentideator jest podobnym pomocnikiem jak dwa powyższe jednak jego działanie jest nieco odmienne. Po wpisaniu interesujących nas słów, pokazuje nam tytuły już istniejących artykułów, które mogą nas zainspirować w danym temacie.


What WordPress Theme Is That?

Podoba Ci się szablon lub wtyczki zaobserwowane na jakimś blogu? Użyj tej strony, która rozpoznaje większość składowych danej strony. Użyłam jej, kiedy szukałam idealnej wtyczki do Instagrama. Spisała się świetnie!


Language Tool oraz Zecerka

Dwie strony, które przypominają mi o przecinkach i poprawiają moje błędy. Strony nieco różnią się od siebie, ale ich zadanie jest to samo – mają skorygować Twój tekst, tak dobrze jak może zrobić to automat. Strony nieco różnią się od siebie, dlatego warto wypróbować obie i wybrać tę, która bardziej Wam odpowiada.

Bitly

Narzędzie do skracania linków. Długo nie rozumiałam idei skracania linków.  Pierwszy raz doceniłam te programy, kiedy pozwalały mi sprawniej działać na Twitterze. Teraz wiem, że takie narzędzie to też fajna informacja, na temat tego, jak dużo osób klika w nasze linki.


IFTTT

Świetne narzędzie do automatyzacji naszych działań. Służy ono do tworzenia połączeń między platformami, w których działamy.  Przykładowo: wstawiając zdjęcie na Instagram, może pojawiać się ono na Twitterze, kiedy publikujesz post na WordPressie automatycznie dodaje się on na Pintereście, dodajesz wydarzenie w kalendarzu, dostajesz powiadomienie na gmaila itd. Możesz tworzyć mnóstwo połączeń, oprócz wspomnianych platform znajdziesz Flickr, Youtube, Evernote, Pocket, Blogger, Trello, MailChip i wiele wiele innych.


DLVR.IT

Narzędzie, którego używam do automatycznego publikowania informacji o nowych wpisach na Facebooku oraz Twitterze. DLVR.IT odkryłam na długo przed IFTTT. Dziś pewnie wszystko ustawiłabym na tym pierwszym, nie dlatego, ze jest lepszy, ale dlatego, że daje więcej możliwości.


 SimilarWeb

Strona pokazująca pewne statystyki, które nie są w 100% dokładne, ale pozwalają one na porównanie dwóch podobnych stron i czerpanie inspiracji, co jeszcze powinieneś poprawić u siebie.


Test my site

Genialne narzędzie, które pokazuje jak Twoja strona działa na komputerach i urządzeniach mobilnych. Strona generuje nam także darmowy raport, który pokazuje co powinniśmy poprawić, aby strona śmigała jak należy.

BuzzSumo

Świetne narzędzie do sprawdzania, jakie artykuły są aktualne na topie w twojej tematyce. Myślę, że najlepiej sprawdzi się u blogerów niszowych, którzy poruszają na swoich kanałach wąską tematykę.


Google Analytics

Jedne z najbardziej dokładnych statystyk, jakie można uzyskać na blogu. Przekazują nam wiele informacji dotyczących naszych czytelników, a także ich zachowań na stronie. To właśnie GA pokazuje ile unikalnych użytkowników odwiedza Twój blog, ile generują wyświetleń, ile czasu spędzają na stronie itd.


Monitori

Narzędzia do monitorowania internetu, które w wersji darmowej daje mnóstwo informacji. Tworząc projekt wpisujecie określoną frazę, jaką chcecie śledzić w internecie, może to być np. nazwa bloga. Dzięki temu możecie zobaczyć wszelkie wzmianki jakie pojawiają się w sieci na ten temat. Dowiecie się też, jaka płeć przeważa wśród osób polecających Was, jaki jest ładunek emocjonalny reakcji oraz poznacie ranking osób najczęściej wspominających wybraną przez Was frazę.


Hashtagify

Jeśli Instagram, Twitter lub inne social media są dla Ciebie narzędziem marketingowym musisz koniecznie poznać Hashtagify. Jest to narzędzie do wyszukiwania hashtagów, działający w prosty sposób: wpisujesz jeden hashtag, a strona wyszukuje Ci inne, popularne hashtagi w danej tematyce .


RescueTime

Dzięki tej stronie dużo łatwiej będzie zapanować nad czasem spędzanym w sieci. Zainstalowanie małej aplikacji na Waszym komputerze spowoduje, ze strona będzie śledzić gdzie spędzacie czas podczas korzystania z komputera. W każdym tygodniu dostajecie na maila zestawienie z informacją jakie programy i aplikacje pochłaniają większość Waszego czasu, a także ile czasu poświęcacie na rozrywkę, pracę itd.

Buffer

Strona, której obsługi jeszcze się uczę, ale już sądzę, że warta jest uwagi. Łączy w sobie kilka kanałów social media (m.in. Facebook, Twitter, Instagram, Google+) i pokazuje je w jednym panelu (pogrupowane). Świetny sposób na oszczędność czasu.


Click to Tweet

Strona, która umożliwia wstawianie w treści strony wybrany cytat, który jednym kliknięciem może być puszczony dalej w świat na Tweeterze. Jest to podstrona CoSchedule, któremu też warto się przyjrzeć (wersja płatna).


Oto moja złota 18 najlepszych darmowych narzędzi online, z których korzystam przy prowadzeniu bloga. W powyższym zestawieniu tak jak wspomniałam pominęłam programy graficzne i banki zdjęć (o tym następnym razem) oraz oczywiste rzeczy jak np. kanały social media.

A Wy jakie aplikacje i programy polecacie?

Miło Cię widzieć. Rozgość się!