Optymalizacja Facebooka. 10 prostych sposobów

Z czym kojarzy Ci się Facebook? Ze strata czasu? Bezmyślnym scrolowaniem? Kompromitującymi zdjęciami dzieci znajomych?

Od 7 lat korzystam z Facebooka i prawie tak samo długo słucham narzekań na ten portal. Zastanawia mnie fakt, że pod koniec drugiego dziesięciolecia XXI wieku, wciąż zapominamy (albo nie jesteśmy świadomi), że możemy dokonać szeregu zmian, aby nasze funkcjonowanie w social mediach było sprawniejsze i bardziej produktywne.

W żadnym wypadku, nie chodzi mi o to, że nagle musisz wyrzucić z fejsa profile udostępniające śmieszne kotki. Jeśli to naprawdę służy jakiemuś celowi (w tym przypadku rozrywce), to uważam, że obecność kotków jest usprawiedliwiona. Co jednak z rzeczami, które zwyczajnie irytują, a my nie robimy nic aby im zapobiec?

Przychodzę Ci z pomocą! Wypróbuj 10 poniższych działań, aby zoptymalizować swojego fejsa.


Usuń znajomych z aktualności

Jedną z najbardziej irytujących rzeczy na Facebooku są aktualności znajomych. Zdjęcia bobasków, prywatne, lub wręcz intymne statusy, półnagie zdjęcia. Czasami nie możemy bądź nie chcemy usunąć tych osób ze znajomych. Motywacje mogą być różne: mamy wspólne interesy, boimy się co powiedzą nasi bliscy, kiedy usuniemy członka rodziny itp.

Nie wiem czy wynika to z niewiedzy, czy po prostu zapominamy o najprostszym rozwiązaniu – wystarczy usunąć aktualizacje tej osoby z obserwowanych, a już więcej nie będziemy musieli oglądać tego na swojej tablicy. Jak to zrobić?

Sposób 1. Kiedy w aktualnościach pojawi się post Twojego znajomego, najedź kursorem na jego imię i nazwisko (nie klikaj). Pojawi się okno z trzema przyciskami na dole. Kliknij środkowy ‚Obserwujesz’, a następnie wybierz opcję ‚Przestań obserwować użytkownika XYZ’

Sposób 2. Wejdź na profil użytkownika. Po prawej stronie na zdjęciu w tle powinieneś mieć trzy przyciski. Tu także klikasz ‚Obserwujesz’, a następnie opcję ‚Przestań obserwować użytkownika XYZ’

Przyznam szczerze, że ja mam wyłączone aktualności wszystkich znajomych. Wychodzę z założenia, że najbliżsi podzielą się rewelacjami z życia w rozmowie, a bycie na bieżąco z wydarzeniami dalszych znajomych niepotrzebnie konsumuje mój czas.


Zrób porządek w grupach i stronach

Sama należę do różnych grup i społeczności na Facebooku. Często dołączam do nich skuszona jedynie chwytliwym tytułem i opisem, po którym mogę sądzić, że to coś dla mnie. Jednak po pewnym czasie okazuje się, że grupa służy do spamowania i promocji uczestników, a merytorycznych treści (nawet jeśli się pojawiają) nie znajdziesz w natłoku spamu. Dlatego warto wypisać się z grup, do których nie chcesz należeć, zawsze zaznaczając ‚Zablokuj innym członkom możliwość ponownego dodania Cię do grupy’, a także  cofnąć polubienia stron, których nie odwiedzasz.

Naprawdę! Zarówno Ty chcesz mieć porządek na swojej tablicy, jak i właściciele stron i grup chcą wśród swojej społeczności mieć osoby o podobnych upodobaniach.


Sprawdź na jakich urządzeniach jesteś zalogowany

Czasami zalogujemy się na Facebooku z innych urządzeń i zapominamy kliknąć ‚Wyloguj’. Bywa, że nawet nie mamy pojęcia na jakich urządzeniach jesteśmy zalogowani. Ja po kilku miesiącach od wizyty znajomego w moim domu, odkryłam, że nadal jest on zalogowany na moim komputerze. Używał jednak innej przeglądarki niż ja i wcześniej tego nie zauważyłam. Ja sama, kiedy dowiedziałam się, że zgubiłam telefon i ktoś go znalazł, od razu wylogowałam się z fejsa i messengera na zagubionym urządzeniu.

Jak to zrobić?

Kliknij trójkąt na niebieskim pasku (pierwszy symbol od prawej), a następnie  ‚Ustawienia’. Po lewej stronie wybierz opcję ‚Bezpieczeństwo i logowanie’. Teraz możesz przejrzeć urządzenia, na których jesteś zalogowany. Jeśli ich nie rozpoznajesz – wyloguj się z nich.


Lajkuj treści, które lubisz

Jeśli chcesz otrzymywać więcej treści z jakiejś strony czy grupy, zostaw po sobie ślad w postaci polubienia, udostępnienia czy komentarza. Treści na Twoją tablicę wybiera automat, jeśli pokazujesz mu, że dany twórca robi dobrą robotę, automat częściej będzie pokazywał Ci jego treści. Więc wszelkie interakcje działają nie tylko na korzyść twórcy, ale także Twoją.


Sprawdź dziennik aktywności

Odpal swój profil na Facebooku. Na cover photo po prawej stronie masz przyciski, a wśród nich ‚Zobacz dziennik aktywności’. Czy zaglądałeś tu kiedyś? Dziennik aktywności to fajne podsumowanie Twojej działalności na FB. To właśnie tutaj zobaczysz to co może Ci umknąć, czyli rzeczy, które nie pojawiają się na Twojej osi czasu, ale są widoczne dla znajomych np. czego słuchałeś na Spotify. Masz tu także archiwum wszystkich polubień i komentarzy, oznaczeń i odznaczeń, a także aplikacji, z których korzystasz. Zrób z tym porządek.


Nadmiar powiadomień

Skomentowałeś coś, a teraz napływa do Ciebie milion powiadomień, że ktoś inny też to skomentował? Nie musisz się tym denerwować. Jeśli chcesz wyłączyć powiadomienia, wystarczy, że najedziesz na wybrane powiadomienie w niebieskim menu, a następnie klikniesz 3 kropki. „Wyłącz powiadomienia’ i gotowe!

Aby w przyszłości uniknąć niechcianych powiadomień wejdź w ‚Ustawienia’, a następnie wybierz swoje preferencje w podmenu ‚Powiadomienia’.


Oznaczanie

Czasami zdarzają się tacy wkurzając znajomi, że oznaczają nas na swoich fotkach i postach, z którymi nie mamy nic wspólnego. Zaśmieca to tylko naszego Facebooka. Niestety z tego co wiem, nie można nikomu zabronić oznaczania nas. Jednak czasy, gdy usunięcie znacznika wiązało się z pisaniem wiadomości do oznaczającej nas osoby (przez automaty Facebooka) z prośbą o usunięcie zdjęcia, a potem oczekiwanie na interwencję Facebooka, zazwyczaj trwającą tak długo, że wszyscy zdążyli zobaczyć kompromitującą nas treść, przeszły do historii.

Obecnie jedyną rzeczą jaką możemy zrobić to zaznaczenie ‚Czy chcesz przeglądać posty, w których oznaczają Cię znajomi, zanim pojawią się one na Twojej osi czasu?’ w ‚Ustawieniach’ w menu ‚Oś czasu i oznaczanie’. Dzięki temu, nie unikniesz publikowania i oznaczania dziwnych treści na Facebooku, ale ograniczysz ich zasięg poprzez odrzucenie i zgłoszenie Facebookowi przed publikacją na Twojej osi czasu.


Posty na Twojej osi czasu

Jeśli natomiast masz znajomych, którzy lubią wrzucać treści na Twoją oś czasu, możesz w prosty sposób tego uniknąć. Wystarczy, że wejdziesz w ‚Ustawienia’, w podmenu ‚Oś czasu i oznaczanie’ i zaznaczysz opcję, że tylko Ty możesz publikować posty na swojej osi czasu.


Pobaw się ustawieniami prywatności

Z pewnością masz takie treści, które możesz i chcesz pokazać całemu światu. Mogą to być np. Twoje produkty biznesowe, posty na blogu, artykuły naukowe i wszystkie inne publiczne działalności, którymi warto się chwalić. Możesz też chcieć pewne rzeczy zachować dla znajomych np. zdjęcia z wakacji czy data urodzenia. W menu ‚Ustawienia’ i podmenu ‚Prywatność’ możesz ustawić widoczność postów dla poszczególnych grup, możesz także sprecyzować kto i w jaki sposób może Cię wyszukać na Facebooku.

Możesz także ponownie wejść w podmenu ‚Oś czasu i oznaczanie’ i zobaczyć jak widzą Twój profil poszczególne osoby.

Pamiętaj jednak, że każda treść, którą publikujesz staje się publiczna i może wypłynąć poza Fejsa. Dlatego bądź ostrożny jeśli chodzi o publikowanie prywatnych szczegółów Twojego życia, niezależnie od ustawień prywatności.


W jakich aplikacjach jesteś?

Facebook w korelacji z różnymi stronami i aplikacjami umożliwia nam szybką rejestrację na portalach. Przykładowe: BlaBlaCar, Airbnb, Canva, Duolingo, Cousera, GoldenLine itd. Po rejestracji okazuje się, że część z tych portali nie odpowiada naszym upodobaniom, ale ślad po nich pozostał, razem ze zgodami, jakie udzieliliście przy rejestracji. Ja po kilku miesiącach miałam ponad 150 portali, z czego po porządkach okazało się, że aktywnie korzystam z ok. 50. Zdarzały się nawet takie aplikacje, które już nie istnieją jak: ManageYourLikes czy Kenis.pl, czy aplikacja Nokia (telefon Nokii posiadałam ponad 3 lata temu).

Gdzie dokonać porządków? Tradycyjnie -> ‚Ustawienia’ -> ‚Aplikacje’.


To już wszystkie rady na dziś. Podrzucajcie w komentarzach swoje sposoby na ogarnięcie fejsa.

O czym zapomniałam? Co jeszcze warto wspomnieć? Piszcie 🙂

[wd_hustle_cc id=”facebook”]

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Miło Cię widzieć. Rozgość się!