Polskie podcasty, które warto znać #4

Bardzo trudno wrócić do czegoś, co zostawiło się na wiele miesięcy, dlatego, mimo że postanowiłam znów blogować, to jakoś ciężko było mi podjąć jakiś temat. Uznałam, że najłatwiejszym rozwiązaniem na lekki powrót, będzie podanie Ci wartościowych, praktycznych treści, nawiązanie do mojej wcześniejszej działalności i opublikowanie czegoś, co nie będzie zbyt osobiste. Dlatego oddaję dziś w Twoje ręce kolejną, bo czwartą już część listy podcastów. Pewną nowością i powiewem świeżości jest to,  że wszystkie podcasty udało mi się znaleźć na Spotify. Dzięki zakotwiczeniu na blogu możecie bezpośrednio przesłuchać danych podcastów,  ale nie odzieramy twórców z ich własności intelektualnej. Idealne rozwiązanie!

Ale przechodząc do rzeczy. Oto lista 12 polskich podcastów, o których Wam jeszcze nie mówiłam.


Imponderabilia


Uwielbiam inteligencję i poczucie humoru Karola, które obserwowałam na przestrzeni lat. Od niemal dekady możemy obserwować rozwój Paciorka i jego różne formaty: Lekkostronniczy, KWTW i w końcu Imponderabilia. Choć byłam fanką wszystkich trzech programów i nie umiem wybrać najlepszego, to zdaje się, ze Karol odnajduje się doskonale w obecnym formacie, który spłycając można określić jako: wywiady z ciekawymi ludźmi. Niewykluczone, że nie jest to jego ostatni projekt, ale jest doskonały i warto czerpać z niego wiedzę i inspirację.


Polimaty 2


Zmiany dopadły także przyjaciela Karola, który zmęczył się swoim programem Polimaty i stworzył jego następcę pod nazwą Polimaty 2. W większości przypadków sequele są gorsze od oryginału i Polimaty 2 zdają się nie być wyjątkiem. Mimo iż bardziej odpowiadała mi forma pierwszej edycji, nadal uważam, że Radosław Kotarski przygotowuje dobry, merytoryczny materiał, z którym warto się zapoznać.


Ewelina Mierzwińska Zacznij od dzisiaj!


Z twórczością Eweliny znam się od dawna. Jej blog śledziłam przez wiele miesięcy, aż w końcu pewne wydarzenia wymusiły na mnie mocne ograniczenie przyjmowanych treści. Z radością odkryłam kilka tygodni temu, że Ewelina nadal tworzy, ma się dobrze, diametralnie zmieniła swoje życie i zaczęła tworzyć podcasty. Bardzo mocno jej kibicuję! Jeśli jesteś przedsiębiorczą babką i szukasz inspiracji. Znajdziesz je u Eweliny!


Kamila Rowińska


Kamila Rowińska to kolejna babka, którą warto śledzić. Zwłaszcza jeśli jesteś #girlboss. Kamila ma za sobą ciężkie przeżycia, ale podniosła się i odniosła spektakularny sukces, a zaraz po tym zaczęła wspierać i inspirować inne kobiety. Choć nie zawsze zgadzam się z jej opiniami, to warto posłuchać tego co mówi. Utrzymuje się na szczycie od wielu lat, więc chyba warto.


Edyta Zając


Edytę poznałam na BAM – spotkaniu blogerów, które organizowała w Krakowie, a było to już prawie 6 lat temu. Od tamtego czasu Edyta niewiele się zmieniła, nadal jest kompetentna i pracowita. Nikt tak nie wesprze Was w pracy nad sobą i swoją równowagą psychiczną jak Edyta. Ok, nie zastąpi to terapii, jeśli takowa jest konieczna, ale na pewno treści Edyty nie są szkodliwe, jak niektóre porady pseudopsychologów.


Ze stoickim spokojem


Stoicyzm zawsze kojarzył mi się ze starą filozoficzną myślą i niczym więcej. Szczerze mówiąc, nie myślałam o tym, ze można być stoikiem w dzisiejszych czasach. Tomasz Mazur nie tylko pokazuje, że można, ale czasem naprawdę warto czerpać inspirację ze starej dobrej filozofii i uczynić z niej sposób na życie.


Owsiana Podcast


Zawsze z dużym dystansem podchodzę do tematów odchudzania i zdrowego odżywiania. Powodem przede wszystkim jest to, że łatwo przesadzić i być bardzo odrealnionym, ale także nietrudno głosić szkodliwe poglądy i generalizować pewne zagadnienia. Justyna dopiero zaczyna przygodę z podcastami, a nie znam jej wcześniejszej twórczości, ale kontent jaki do tej pory nam przekazała, pokazuje, że warto dać jej kredyt zaufania.


Mafijne historie


Ostatnimi czasy bardzo zainteresowałam się literaturą faktu i reportażami. Jeśli też lubicie takie treści, warto zapoznać się z Mafijnymi historiami, w których Filip Czerwiński opowiada tajniki mafijne. Tak naprawdę nie do końca wiem, jak opisać ten podcast. Materiał jest na tyle dobry, że po prostu warto sprawdzić, czy ta tematyka Cię zaciekawi.


 Piąte: nie zabijaj


Moja koleżanka ostatnio zdradziła, że przed snem lubi słuchać kryminalnych zagadek. I ten podcast jest odpowiedzią na potrzeby takich osób jak ona. Piąte: nie zabijaj to pozycja dla tych, którzy interesują się podobnymi sprawami.


Karolina Sobańska


Karolina Sobańska w swoim podcaście mówi o świadomym życiu, ekologii i podróżach. Autorka porusza wiele zagadnień związanych z życiem w rytmie slow. Moje spostrzeżenie jest takie, że dla osoby dopiero zaczynającej poznawać pewne zagadnienia, niektóre tematy będą zbyt ciężkie i niestrawne do przełknięcia naraz, co oczywiście nie znaczy, że są złe. U mnie pojawiała się czasami myśl, że Karolina jest lekkim freakiem, ale raczej w takim pozytywnym sensie. Naprawdę warto zapoznać się z tym materiałem, jednak jeśli jesteś na początku świadomego stylu życia, warto dawkować sobie te podcasty, żeby nie ogarnęło Cię poczucie, że nadal robisz/wiesz zbyt mało i Twoje wysiłki i mikrozmiany nie mają sensu.


Kryminatorium


Jeśli Piąte: nie zabijaj to dla Was zbyt mało to warto zapoznać się także z materiałem Kryminatorium. Każdy odcinek jest szczegółowo przygotowany i jeśli interesuje Cię ta tematyka to będzie Twoim obowiązkowym punktem  w prasówce.


7 metrów pod ziemią


Czy jest jeszcze ktoś kto nie zna Rafała? 7 metrów pod ziemią to świetny cykl wywiadów dostępnych na YouTube. Rafał odniósł niesamowity sukces i robi naprawdę dobrą robotę przełamując wiele tabu i poruszając niszowe, ale bardzo potrzebne społecznie tematy. Wywiady można również przesłuchać w formie podcastów. Świetna sprawa!


Za nami kolejna 12 cudownych podcastów. Mam nadzieję, że kolejne podcasty będą pojawiać się jak grzyby po deszczu, bo naprawdę jakość jest wspaniała i nie mamy czego się wstydzić na świecie! Poprzednie wpisy z tej serii:

Polskie podcasty, które warto znać. Aż 15 tytułów!

Polskie podcasty, które warto znać #2 (7 propozycji)

Polskie podcasty, które warto znać #3 Kolejna dwunastka!

Miło Cię widzieć. Rozgość się!