Darmowa obróbka dźwięku, zdjęć i wideo? Poznaj najlepsze programy!

Odkąd mam blog, próbowałam różnych rzeczy. Próby tworzenia podcastu, pierwsze filmy, pseudoartystyczne zdjęcia… Nie wszystko polubiłam, ale każda z tych rzeczy sprawiła, że testowałam nowe możliwości i zdobywałam nowe umiejętności.

Kilka lat temu, również dzięki blogowi, doceniłam pracę twórców i zaczęłam dbać o to, żeby nie łamać praw autorskich (chwała Bogu za Spotify!). Dzięki takiemu podejściu odkryłam wiele wartościowych bezpłatnych programów, które na początku będą wspierać Twoje próby w tworzeniu czegoś ciekawego, a czasem mogą okazać się wystarczające. Dziś przedstawiam Ci moje 4 ulubione programy dzięki którym dokonasz obróbki dźwięku, wideo oraz zdjęć. Oto one:


Audacity

Program do obsługi plików audio. Pozwala na pozbycie się szumów z nagrań, zwiększenie głośności, cięcia, nakładanie na siebie dwóch ścieżek dźwiękowych. Idealny dla początkujących podcasterów, oferuje wszystko czego potrzebujemy, Legalnie. Za darmo.


GIMP

Program, który umożliwia dość zaawansowaną obróbkę zdjęć. Dla mnie to taki mały photoshop. W GIMP-ie możemy tworzyć proste animacje, pracować na warstwach,  wycinać tło, zaznaczać według koloru, instalować przeróżne pędzle o wszelkich kształtach, tworzyć grafiki… Na moje potrzeby GIMP jest wystarczającym narzędziem. Służył mi nawet do tworzenia gazetek promocyjnych i katalogów produktów. Sprawdzał się znakomicie!


Photoscape

Kolejny program do obróbki zdjęć. Jednak ma zupełnie inne przeznaczenie niż GIMP. O ile ten pierwszy służy do bardziej zaawansowanej obróbki zdjęć, o tyle Photoscape pozwala w prosty sposób dokonać podstawowych modyfikacji, jak zmiana kolorystyki zdjęć (kontrast, nasycenie, balans bieli itp.), zmiana rozmiaru, czy zmiana nachylenia zdjęcia.


Movie Maker

Program, który jest w każdym komputerze z Windowsem. Pozwala na prostą obróbkę wideo, podkręcenie dźwięku, dogranie narracji, wycięcie zbędnych scen, wstawienie prostych animacji. Jeśli chcesz tworzyć profesjonalne wideo z pewnością możliwości Movie Makera będą mocno ograniczające i zamienisz ten program na coś innego. Jednak w początkowej fazie z pewnością wystarczy.


Pamiętaj, że zawsze tworząc coś nowego powinieneś zapomnieć o inwestycjach i skupić się na działaniu. Bo żaden idealny sprzęt, ani drogi program nie zrobią czegoś wyjątkowego bez Twojego pomysłu i zaangażowania. Dlatego jeżeli zaczynasz, sprawdź powyższe programy, pomogą Ci rozwinąć skrzydła. Zupełnie za darmo!

Miło Cię widzieć. Rozgość się!